Elektrik Sigortası Nedir? Neden Atar? Ne İşe Yarar?

Devre eksenli geçiş yapan akımın herhangi bir sebeple belirli bir sınırın üzerine çıkmasıyla birlikte akımı kesmesi için kullanılan devre elemanları bütününe elektrik sigortası denilmektedir. Devre elemanlarının üzerinden çok yüksek akımların geçmesi önlenirken ortaya çıkması tüm elektrik problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Bir çeşit güvenlik yapısı oluşturulmasını sağlayan elektrik sigortası akım seviyelerini belirlemektedir. Bir düzen içinde kalmasını da sağlamaktadır.

Devreye seri olarak bağlanılan sigorta her akım yoğunluğu halinde devreyi açarak tehlikeli durumların oluşmasını engellemektedir. Akım kesme işlemi söz konusu olurken otomatik sigorta ya da telli sigorta olarak tanımlanan iki farklı çeşidi var olmaktadır. Kullanım alanları ve kullanım tarzları bakımından farklılıkları bulunmaktadır.

Elektrik Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigorta kapasitesinin üzerinde bir elektrik akımı durumunda yoğunluğun fazla olma durumunu engellemektedir. Böyle bir durumda genellikle elektrik sigortası atmaktadır. Yani sistem kapatılmaktadır. Kısa devre durumunda da atma işlemi söz konusu olurken herhangi bir şekilde kaçak durumlarında da sigorta güvenlik yapısı harekete geçmektedir. Evlerde ya da ofislerde var olan alıcıların dış metal aksamları topraklamaya bağlı olmakla birlikte topraklama tesisi özelinde problem olmaması durumunda böyle bir işlem ihtimal dahilindedir. Kaçak durumlarında kişinin zarar görme durumundan dolayı sigorta güvenliği sağlayabilmektedir.

Erime sıcaklığı çok daha düşük olan tellerin kullanıldığı sigorta çeşidinde devreden yoğun akım geçmesi halinde tel erimesi gerçekleşmektedir. Böylelikle tel koparak elektrik geçişi kesilmektedir. Çok eski zamanlarda kullanıma sahip olan sigorta türünde tekrar elektrik sağlanması için telin değiştirilmesi gerekir. Manyetiksigortalarda ise yüksek akımlı durumlarda bobin mıknatıslanmaktadır.

Metal bloğun kendine çekerek devre akımının kesilmesi mümkün olmaktadır. Farklı iki metal yapısının genleşmesiyle koruma sağlayan bir başka sigorta düzeni ise metal çiftli sigortalar olarak tanımlanmaktadır. Elektrik akımının kesilmesi için devredeki kontağın açılması gerekmektedir. Bu durum sigorta metallerinin genleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Çok daha az genleşen metale doğru bir eğilim durumu oluşarak işlem gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

TIKLA ARA